Pochod Okolím studánek Brna – poděkování všem

Úvod

Tak nám sobotní počasí trošku nepřálo. Tak by se dal shrnout začátek dne, kdy se konal dálkový pochod Okolím studánek Brna, který startoval z areálu TJ Ořešín 23. 5. 2020.

Den předem

V pátek odpoledne, bylo ještě nádherné počasí a my jsme se rozhodli vylepšit značení cest ke studánkám V Habrovým žlebu a Járy Cimrmana, v řečkovickém Zamilovaném hájku. Připevnili jsme nové směrové šipky, aby účastníci, kteří následující den budou procházet trasy vedoucí kolem studánek, měli snadnější orientaci. Studánka V Habrovým žlebu je už nějakou dobu vyschlá, ale všichni doufáme, že po její rekonstrukci v roce 2019, se voda časem znovu objeví. Protože už delší dobu nepršelo a bylo sucho, také studánka Járy Cimrmana byla toho dne bohužel bez vody. Tohoto stavu jsme využili alespoň k vyčištění studánky od napadaného listí a bahna. Při práci jsme zažili i humornou příhodu, kdy se u nás zastavil pán, který nám oznámil, že se jmenuje Cimrman a studánku chodí také pravidelně čistit. Všechny nás to pobavilo a společně jsme se tomu zasmáli. Jára Cimrman, český velikán osobně, to patrně nebyl, ale v každém případě tomuto pánovi patří dík, že studánce občas věnuje svůj čas a udržuje ji v dobrém stavu.

Pochod a počasí

V sobotu ráno, v den konání pochodu, už počasí bylo bohužel úplně jiné. Hodně pršelo a bylo jasné, že tohle počasí není zrovna ideální pro turistický pochod. Také při pohledu na mapu srážkového radaru bylo vidět, že déšť na Moravě ještě nějakou dobu setrvá.

Pochod Okolím studánek počasí
Pochod Okolím studánek – počasí 23.5.2020

Hodně lidí to odradilo. Zejména rodiny s menšími dětmi, kteří se obvykle účastní kratších tras, zůstaly doma, což je pochopitelné. Našlo se však poměrně dost skalních turistů, kteří, i přes nepřízeň počasí, přišli na start a vyrazili na zvolenou trasu. Místy bylo hodně mokro, místy to pekelně klouzalo, ale dalo se to zvládnout. Ne všichni přežili kluzká místa bez újmy, čímž všichni zdravíme například manželku hlavního organizátora paní Ivetku, která si také ušpinila své turistické kalhoty více, než bylo nutné. Uklouznutí však přežila ve zdraví a nijak to nezkazilo její radost z procházky na čerstvém vzduchu:-)

V průběhu dne se počasí postupně zlepšovalo a tak někteří mohli vyrazit už bez deště. Odpoledne už to prostě docela šlo. Ti, kteří absolvovali některou z tras, se následně mohli občerstvit třeba teplým gulášem a dobrým pivem, případně něčím ostřejším. Každý účastník si domů odnesl diplom, jako malou připomínku dnešního pochodu. Určitě si jej všichni zasloužili.

Poděkování všem

Z důvodu zpřísněných pravidel v období koronavirové nákazy se akce uskutečnila za trošku neobvyklých podmínek. Používaly se roušky, nebylo možné se zbytečně zdržovat v místě startu a cíle, byly k dispozici dezinfekční prostředky, na trase záměrně nebyly žádné kontroly a občerstvení se prodávalo pouze z otevřeného okénka. Zdálo se, že to však nikomu moc nevadí a všichni byli rádi, že udělali něco pro své zdraví.

Poděkování patří úplně všem, jak organizátorům pochodu, tak účastníkům, kteří se nezalekli nepřízně počasí a přišli. Odměnou jim byl dobrý pocit z pohybu v krásném prostředí okolí severu Brna. Těšíme se na příští ročník.

Nadevše je voda

A závěr? V neděli, jeden den po akci Okolím studánek Brna 2020, už byla ve studánce Járy Cimrmana znovu voda. Děkujeme sobotnímu dešti, nám nijak nevadil. Vody je zkrátka potřeba.