Rozhledna Ostrá horka

Pokud budete hledat tip na pěknou vycházku v okolí působiště našeho klubu KČT Moravská Slavia Řečkovice, můžete využít například tip na výlet. Rozhledna Ostrá horka se nachází v městské části Soběšice, na severu Brna. Pokud se rozhodnete jít pěšky z Brna – Řečkovic, pak nejkratší cesta vede po žluté turistické značce, přes Zamilovaný hájek. Poté se vydáte do kopce, projdete napříč Soběšicemi a dojdete se na blízký kopec Ostrá horka. Zde se nachází stejnojmenná rozhledna, v nadmořské výšce 405m n. m.

Rozhledna Ostrá horka je celá zhotovena z kovu a byla otevřena v roce 2008. Její konstrukce se čtvercovým půdorysem je provedena z výhradně pozinkovaných profilů. Točité schodiště se vine středem konstrukce, přes první plošinu umístěnou zhruba v polovině výšky, až na horní vyhlídkovou plošinu na vrcholu rozhledny. Vlastní stupně schodů a plošiny jsou zhotoveny z tzv. pororoštů a je přes ně tedy dobře vidět i dolů pod sebe, což některým lidem nemusí vyhovovat. Netřeba se však obávat, konstrukce je bytelná a určitě působí bezpečným dojmem. Celková výška rozhledny je zhruba 19m.

Z rozhledy je krásný výhled na velkou část Brna. Při pohledu směrem na jih, bude nejblíže v k vám městská část Lesná, vpravo pak Královo Pole a Řečkovice. Po levé ruce budete mít Obřany a Maloměřice, za kterými se bude zvedat kopec s televizním vysílačem Hády. Při pohledu směrem ke středu Brna, krásně uvidíte katedrálu Petrov a hrad Špilberk. V dálce je možno zahlednout kopce Pálavy.

Pěší výlet z Řečkovic na rozhlednu Ostrá horka je nenáročný a je možno jej absolvovat i s dětmi. Kolem tohoto místa vedou také trasy některých pochodů, organizovaných našim klubem turistů.

(zdroj: wikipedia.org)