Babí lom u Lelekovic

Babí lom u Lelekovic je vrch, zhruba 13 km severně od centra Brna, na rozhraní katastrů obcí Lelekovice a Svinošice, potažmo okresů Brno-venkov a Blansko. Vrcholovou část představuje hřeben slepencových skalek spodnodevonského stáří, výrazně protáhlý ve směru sever – jih. Babí lom je nejvyšším vrcholem v nejbližším okolí Brna.

Na jižním vrcholu, 521 m nad mořem, stojí stejnojmenná rozhledna, což je 15m vysoká, válcovitá věž z betonu s železným ochozem. Rozhledna je volně přístupná a za dobrého počasí jsou z rozhledny vidět vrcholky Alp. Rovněž je z vrcholu Babího lomu krásný výhled do okolí severu Brna. Na jedné straně je možno vidět také kopce Pálavy – Pavlovské vrchy, nacházející se na jihu Moravy. Na opačné straně lze vidět až na rozhlednu Klucanina u Tišnova. Nabízí se také pěkný pohled na Klášter Paulánů v nedalekém Vranově u Brna, který je známým a hojně navštěvovaným Mariánským poutním místem. Při cestě přes skály na hřebeni, uvidíme například město Kuřim a další okolní městečka, které se nachází uprostřed krásné přírody.

Přes Babí lom u Lelekovic vedou některé trasy turistických pochodů, organizované naším klubem.

Každoročně, vždy 1.ledna, se koná pravidelný výstup na vrchol za rozhlednou. Každý účastník obdrží pamětní list, jako připomínku své novoroční aktivity.

(zdroj: wikipedia.org)