Pochod Černohorské šlápoty

Klub českých turistů Brno, odbor Moravská Slavia Řečkovice pořádá IVV dálkový turistický pochod Černohorské šlápoty.

Úvod

Pochod Černohorské šlápoty jsou jednou z prvních letos pořádaných turistických akcí. Tato akce je připravena pro příznivce předjarních pochodů malebnou přírodou v oblasti táhnoucí se od severního okraje Brna až k Černé Hoře. Trasy vedou převážně po turistických značkách hlubokými lesy i polními cestami s mnohými čarovnými místy. Pochod má každý rok jiný ráz. Některý rok turistům praskají pod nohama krystalky sněhu, jiný rok se účastníci mohou kochat již probouzející se přírodou.

Pochod Černohorské šlápoty se uskuteční pouze v případě, pokud to dovolí vládní protinákazová opatření

Základní informace

Můžete se zúčastnit některé z pěších tras 4, 8, 14, 24, 34, 45 a 54 km

 • Datum:
  Sobota 27.2. 2021
  trasy 4, 8, 14, 24, 34, 45 a 54 km
 • Čas startu:
  6:30 – 11:00, krátké trasy do 14:00
 • Místo startu:
  Palackého nám.9a, Brno – Řečkovice
  (bývalý pivovar)
 • Ukončení pochodu:
  27. 2. 2021 – 20:00
 • Bližší informace:
  MVDr. František Pokorný
  tel.: 606 276 185
  e-mail: pokorny.mvdr@centrum.cz
Pochod Černohorské šlápoty, plakát PDF
Plakát

Každý účastník obdrží na startu mapku tras, nápoj a v cíli účastnický list.
K dispozici razítko pochodu, IVV a razítko 200, odznak, turistická vizitka.
Startovné: děti do 6 let zdarma, děti do 15 let 15,-Kč, ostatní 30,-Kč
Občerstvení zajištěno

Popis jednotlivých tras

Trasa 4 km
Vydáme se přes Palackého nám. a ulici Vážného ke konečné tramvaje, dále pokračujeme ulicí Medláneckou. Z Medlánecké ulice odbočíme doprava na ul. Renčova. Po ul. Renčova jdeme až na konec, nejdříve zástavbou řadových rodinných domů a posléze širokou cestou podél zahrádek a bývalého vojenského prostoru (podél plotu). Na konci ulice zabočíme vpravo na ul. Terezy Novákové, zleva přichází zelená TZ, a jdeme po této cestě až na konec (křížení s hlavní silnicí), kde přejdeme k odbočce na ul. Bohatcova. Potom jdeme kousek po této ulici, na kterou se napojuje ul. Prumperk, po které sejdeme až do cíle.

Trasa 4 km
Trasa 4 km

Trasa 8 km
Z místa startu se vydáme po schodech ke kostelu, zahneme doprava a stoupáme ulicí Prumperk, na kterou navazuje ul. Bohatcova, do kopce (300 m n.m.). Přejdeme hlavní silnici a po zelené TZ jdeme okolo bývalých kasáren po ul. Terezy Novákové směrem k lesu. Po zelené TZ stoupáme až k rozcestníku Velká Baba (2,9 km, 440m n.m.) a dále společně se žlutou TZ k rozcestníku Velká Baba, rozc. (440m n.m.). Po žluté TZ pokračujeme k rozcestí Pod Velkou Babou, kde se připojuje modrá TZ. Pokračujeme cestou (společná modrá a žlutá TZ) přes rozcestníky Pod Velkou Babou a Pod Chocholou (4,2 km, 402 m n.m.). Zde odbočíme vpravo a pokračujeme po modré TZ do Ivanovic (287 m n.m.), a po ul. Příjezdová až na křižovatku s hlavní silnicí, kde se dáme vpravo do kopce ul. Žilkovou. Nahoře zahneme vlevo do ul. Bohatcova a ul. Prumperk klesáme až do cíle.

Trasa 8 km
Trasa 8 km

Trasa 14 km
Z místa startu se vydáme po schodech ke kostelu, zahneme doprava a stoupáme ulicí Prumperk, na kterou navazuje ul. Bohatcova, do kopce (300 m n.m.). Přejdeme hlavní silnici a po zelené TZ jdeme okolo bývalých kasáren po ul. Terezy Novákové směrem k lesu. Po zelené TZ stoupáme až k rozcestníku Velká Baba (2,9 km, 440m n.m.) a dále společně se žlutou TZ k rozcestníku Velká Baba, rozc. (440m n.m.). Po žluté TZ pokračujeme k rozcestí Pod Velkou Babou, kde se připojuje modrá TZ. Pokračujeme cestou (společná modrá a žlutá TZ) přes rozcestníky Pod Velkou Babou a Pod Chocholou (4,2 km, 402 m n.m.). Pokračujeme po žluté TZ k dalšímu rozcestníku Pod Sychrovem (5,2 km, 422 m n.m.), kde se připojuje červená TZ. Odtud pokračujeme po červené TZ až do České, kde se napojíme na žlutou TZ do Lelekovic (za mostem u zastávky ČD). Pokračujeme po žluté TZ po ul. Hlavní, ze které po cca 800 m bude odbočovat červená TZ vpravo. Zde odbočíme na červenou TZ (7,9 km) a pokračujeme k rozcestí Údolí Ponávky a kolem rybníčku k Vránovu mlýnu. Zde po necelých 100 m opustíme červenou TZ, která zahýbá vlevo, jdeme přímo mezi zahrádkami. Na kraji lesa neodbočujeme vpravo (pěšina přes koleje k NC Globus), nýbrž pokračujeme po polní cestě až k viaduktu, projdeme pod ním a spojovací silničkou kolem Hyundai Auto dojdeme na hlavní silnici. Dále po ul. Maříkova, Gromešova a Hapalova dojdeme do cíle.

Trasa 14 km
Trasa 14 km

Trasa 24 km
Z místa startu se vydáme po schodech ke kostelu, zahneme doprava a stoupáme ulicí Prumperk, na kterou navazuje ul. Bohatcova, do kopce (300 m n.m.). Přejdeme hlavní silnici a po zelené TZ jdeme okolo bývalých kasáren po ul. Terezy Novákové směrem k lesu. Po zelené TZ stoupáme až k rozcestníku Velká Baba (2,9 km, 440m n.m.) a dále společně se žlutou TZ k rozcestníku Velká Baba, rozc. (440m n.m.). Po žluté TZ pokračujeme k rozcestí Pod Velkou Babou, kde se připojuje modrá TZ. Pokračujeme cestou (společná modrá a žlutá TZ) přes rozcestníky Pod Velkou Babou a Pod Chocholou (4,2 km, 402 m n.m.). Pokračujeme po žluté TZ k dalšímu rozcestníku Pod Sychrovem (5,2 km, 422 m n.m.) a dále až do Kuřimi (9,0 km), rozcestí u nádraží ČD. Zde přejdeme na modrou TZ a pokračujeme do Podlesí (11,8 km), k rozcestí Pod Babím lomem (480 m n.m.), po vrstevnici k rozcestí U studánky a vzhůru do sedla Babí lom, rozc. (537 m n.m.). Dále klesáme k Lelkovadlu (14 km), kde odbočíme vpravo a silničkou klesáme do Lelekovic. Zde se napojíme na červenou TZ, po které dojdeme kolem rybníčků až k Vránovu mlýnu. Zde po necelých 100 m opustíme červenou TZ, která zahýbá vlevo, jdeme přímo mezi zahrádkami. Na kraji lesa neodbočujeme vpravo (pěšina přes koleje k NC Globus), nýbrž pokračujeme po polní cestě až k viaduktu, projdeme pod ním a spojovací silničkou kolem Hyundai Auto dojdeme na hlavní silnici. Dále po ul. Maříkova, Gromešova a Hapalova dojdeme do cíle.

Trasa 24 km
Trasa 24 km

Trasa 34 km
Z místa startu se vydáme po schodech ke kostelu, zahneme doprava a stoupáme ulicí Prumperk, na kterou navazuje ul. Bohatcova, do kopce (300 m n.m.). Přejdeme hlavní silnici a po zelené TZ jdeme okolo bývalých kasáren po ul. Terezy Novákové směrem k lesu. Po zelené TZ stoupáme až k rozcestníku Velká Baba (2,9 km, 440m n.m.) a dále společně se žlutou TZ k rozcestníku Velká Baba, rozc. (440m n.m.). Po žluté TZ pokračujeme k rozcestí Pod Velkou Babou, kde se připojuje modrá TZ. Pokračujeme cestou (společná modrá a žlutá TZ) přes rozcestníky Pod Velkou Babou a Pod Chocholou (4,2 km, 402 m n.m.). Pokračujeme po žluté TZ k dalšímu rozcestníku Pod Sychrovem (5,2 km, 422 m n.m.) a dále až do Kuřimi (9,0 km), rozcestí u nádraží ČD. Dále pokračujeme po červené TZ přes rozcestník Zlobice, rozc., Nad Lipůvkou (14,9km), Lipůvka-bus až k rozcestí Pod Dubovým kopcem. Zde přejdeme na zelenou TZ a klesáme do Svinošic a dále k rozcestí Pod Jelínkem, U Jelínka. Zde zahneme vpravo na červenou a modrou TZ a dojdeme k rozcestí Lelkovadlo, kde odbočíme vlevo a silničkou klesáme do Lelekovic. Zde se napojíme na červenou TZ, po které dojdeme kolem rybníčků až k Vránovu mlýnu. Zde po necelých 100 m opustíme červenou TZ, která zahýbá vlevo, jdeme přímo mezi zahrádkami. Na kraji lesa neodbočujeme vpravo (pěšina přes koleje k NC Globus), nýbrž pokračujeme po polní cestě až k viaduktu, projdeme pod ním a spojovací silničkou kolem Hyundai Auto dojdeme na hlavní silnici. Dále po ul. Maříkova, Gromešova a Hapalova dojdeme do cíle.

Trasa 34 km
Trasa 34 km

Trasa 45 km
Z místa startu se vydáme po schodech ke kostelu, zahneme doprava a stoupáme ulicí Prumperk, na kterou navazuje ul. Bohatcova, do kopce (300 m n.m.). Přejdeme hlavní silnici a po zelené TZ jdeme okolo bývalých kasáren po ul. Terezy Novákové směrem k lesu. Po zelené TZ stoupáme až k rozcestníku Velká Baba (2,9 km, 440m n.m.) a dále společně se žlutou TZ k rozcestníku Velká Baba, rozc. (440m n.m.). Po žluté TZ pokračujeme k rozcestí Pod Velkou Babou, kde se připojuje modrá TZ. Pokračujeme cestou (společná modrá a žlutá TZ) přes rozcestníky Pod Velkou Babou a Pod Chocholou (4,2 km, 402 m n.m.). Pokračujeme po žluté TZ k dalšímu rozcestníku Pod Sychrovem (5,2 km, 422 m n.m.) a dále až do Kuřimi (9,0 km), rozcestí u nádraží ČD. Dále pokračujeme po červené TZ přes Zlobice, rozc. K rozcestníku Nad Lipůvkou (14,9 km). Zde přejdeme na zelenou TZ a jdeme k rozcestníku Skalička-bus a dále proti proudu říčky Lubé po cyklo 5197 k rozcestníku Ve Žlebech (20 km). Zde se napojíme na modrou TZ a přes Újezd u Černé Hory a Milonice (24km) dojdeme k rozcestí Pod Kotlankou (520 m n.m.). Přejdeme na zelenou TZ a přes Bukovec (596 m n.m.) dojdeme k rozcestí U Jelínka. Zde zahneme vpravo na červenou a modrou TZ a dojdeme k rozcestí Lelkovadlo, kde odbočíme vlevo a silničkou klesáme do Lelekovic. Zde se napojíme na červenou TZ, po které dojdeme kolem rybníčků až k Vránovu mlýnu. Zde po necelých 100 m opustíme červenou TZ, která zahýbá vlevo, jdeme přímo mezi zahrádkami. Na kraji lesa neodbočujeme vpravo (pěšina přes koleje k NC Globus), nýbrž pokračujeme po polní cestě až k viaduktu, projdeme pod ním a spojovací silničkou kolem Hyundai Auto dojdeme na hlavní silnici. Dále po ul. Maříkova, Gromešova a Hapalova dojdeme do cíle.

Trasa 45 km
Trasa 45 km

Trasa 54 km
Z místa startu se vydáme po schodech ke kostelu, zahneme doprava a stoupáme ulicí Prumperk, na kterou navazuje ul. Bohatcova, do kopce (300 m n.m.). Přejdeme hlavní silnici a po zelené TZ jdeme okolo bývalých kasáren po ul. Terezy Novákové směrem k lesu. Po zelené TZ stoupáme až k rozcestníku Velká Baba (2,9 km, 440m n.m.) a dále společně se žlutou TZ k rozcestníku Velká Baba, rozc. (440m n.m.). Po žluté TZ pokračujeme k rozcestí Pod Velkou Babou, kde se připojuje modrá TZ. Pokračujeme cestou (společná modrá a žlutá TZ) přes rozcestníky Pod Velkou Babou a Pod Chocholou (4,2 km, 402 m n.m.). Pokračujeme po žluté TZ k dalšímu rozcestníku Pod Sychrovem (5,2 km, 422 m n.m.) a dále až do Kuřimi (9,0 km), rozcestí u nádraží ČD. Dále pokračujeme po červené TZ přes Zlobice, rozc. K rozcestníku Nad Lipůvkou (14,9 km). Zde přejdeme na zelenou TZ a jdeme k rozcestníku Skalička-bus a dále proti proudu říčky Lubé po cyklo 5197 k rozcestníku Ve Žlebech (20 km). Zde přejdeme na červenou TZ a pokračujeme přes Lubé, Žernovník (26 km) do Černé Hory (29 km). Zde přejdeme na zelenou TZ, která nás zavede stoupáním přes rozcestníky Nad Jestřabím (508 m n.m.), Jedle (561 m n.m.), Pod Kotlankou (520 m n.m.). Bukovec (596 m n.m.) až dojdeme k rozcestí U Jelínka. Zde zahneme vpravo na červenou a modrou TZ a dojdeme k rozcestí Lelkovadlo, kde odbočíme vlevo a silničkou klesáme do Lelekovic. Zde se napojíme na červenou TZ, po které dojdeme kolem rybníčků až k Vránovu mlýnu. Zde po necelých 100 m opustíme červenou TZ, která zahýbá vlevo, jdeme přímo mezi zahrádkami. Na kraji lesa neodbočujeme vpravo (pěšina přes koleje k NC Globus), nýbrž pokračujeme po polní cestě až k viaduktu, projdeme pod ním a spojovací silničkou kolem Hyundai Auto dojdeme na hlavní silnici. Dále po ul. Maříkova, Gromešova a Hapalova dojdeme do cíle.

Trasa 54 km
Trasa 54 km

Pochod Černohorské šlápoty je organizován za podpory sponzora

HondaAutoelegance Brno s.r.o.